Slnovratový rituál a zhodnotenie roka 2021

Sila rituálov

Tak ako po iné roky,  aj tento rok som si robila zhodnotenie svojho roka. Využila som k tomu magický dátum – slnovrat 21.12.2021. Práve nedávno som sa zamýšľala nad silou rituálov vo svojom živote. Prvé roky môjho života boli spojené najmä s náboženskými rituálmi a obradmi, akými boli krst, sväté prijímanie, birmovka, manželstvo. Avšak keď som začala prehodnocovať a inak vnímať svoj vzťah k náboženstvu a skúmať v čo vlastne verím, uvedomila som si, že práve v týchto rokoch, som nazbierala mnoho limitujúcich presvedčení a dlho mi trvalo, kým som prestala spájať rituály s čiernou mágiou, nekalými praktikami a pochopila ich skutočný význam a moc.

Ľudia ich od nepamäti využívali rituály práve preto, že sú tak veľmi účinné na spojenie s naším podvedomím. Rituál je jazykom nášho podvedomia a nevedomia. Práve pomocou neho hovoríme k tejto časti mozgu. Asi to každý z nás už zažil, niečo si veľmi prial a ono sa to nesplnilo. Stalo sa to s najväčšou pravdepodobnosťou práve preto, lebo ste mali vo svojom podvedomí uložené nejaké limitujúce presvedčenia, ktoré Vám v tom bránili a keďže je to uložené v podvedomí, ani ste si to neuvedomovali. Preto mám rada prácu s rituálmi, lebo nám pomáhajú dostať sa do podvedomia a vytiahnuť na svetlo to „nevedomé“, uvidieť to a dávajú nám možnosť s tým pracovať.

Posledné 2 roky si robím rituál ukončenia roka práve 21.12.

Pomáha mi to uzavrieť rok a vytvoriť priestor na všetko nové, čo chcem do ďalšieho roka priniesť. Ale tiež si uvedomiť, čo všetko mi daný rok priniesol, čo som sa naučila, kam som sa posunula a za čo všetko som vďačná.

21-dňový detox

Tento rok som si okrem slnovratového rituálu dopriala aj 21-dňovú očistu – detox bez kávy, cukru, medu, alkoholu či klasického lepku. Bola to veľmi prínosná skúsenosť, ktorá mi ešte lepšie pomohla naladiť sa na seba, na svoje telo a to, po čom túžim.

Keď mávam konzultácie s ľuďmi, často vidím, že túžia po zmene, ale len málo z nich je ochotných urobiť potrebné kroky ku zmene. Prípadne sa stáva, že si dajú príliš veľké ciele, potom sa cítia prevalcovaní, nevydržia na ceste a s prvým „pošmyknutím“ to vzdajú a utápajú sa v pocitoch viny.

Život ma naučil, že ak niečo veľmi chcem, potrebujem robiť malé krokyvytrvať.

Výsledky totiž prichádzajú práve z tej konzistencie a malých denných akcií.

Aj keď po ceste niekoľkokrát padnem, naučila som sa nevzdávať to a pokračovať. Mať na mysli svoje priority, víziu a sledovať, či je to stále so mnou v súlade.

Napriek tomu, že už nejem dlhodobo cukor a vyskytuje sa v mojej strave občas – hlavne ak sa stravujem mimo domu, u starých rodičov, reštauráciách či u priateľov. Zvyknem si dávať  1 alebo 2 krát do roka takúto očistu a vždy mi táto skúsenosť prinesie niečo nové. Najčastejšie mi pomáha vrátiť sa späť do svojho tela, uvedomiť si jeho chute, nevyčerpávať dlhodobo jeho zdroje a viac sa naladiť na svoje vnemy a potreby.

Tentokrát ma však prekvapil fakt, že prvých 10 – 15 dní som bola úplne v pohode a vôbec som nepociťovala úbytok energie. Obyčajne, ak ľudia prestanú jesť cukor, veľmi to cítia na svojej energii, keďže často práve cukrom suplujú nedostatok svojej energie a odpojenie od vlastného tela. Túžba po sladkom sa dostavila až neskôr okolo 20 dňa.

Vtedy prišli na návštevu moji rodičia a ja som si s nimi dala veľmi malý kúsok veterníka – nejedla som ho už asi 20 rokov! Zrazu sa vo mne objavila tá spomienka z detstva, ako som ho kedysi veľmi mala rada a ako sme ho zvykli jedávať cukrárni s rodičmi alebo kamarátkami. Po všetkých týchto emóciách som si uvedomila, že veterník je už proste na mňa príliš sladký a už ho nepotrebujem k životu :o) Nepotrebujem, aby uspokojoval moje potreby, už sa viem o ne postarať sama. Už dokážem vnímať, čo potrebujem, aj keď v minulosti to tak vždy nebolo.

Celé svoje detstvo som vlastné vnútorné potreby uspokojovala sladkosťami. V prostredí, v ktorom som vyrastala bola poslušnosť dôležitejšia, ako to, čo chcem a potrebujem ja. A aby som sa cítila milovaná, rozhodla som sa na nevedomej úrovni radšej poslúchať. Rodičia ma milovali a milujú najlepšie ako vedia. Len na mňa prenášali to, čo si oni prevzali od svojich rodičov a čomu verili, že je pre mňa správne. Tento vzorec som začala vnímať až o mnoho neskôr, keď som postupne začala vyraďovať cukor zo svojej stravy a pracovať na sebe. Vždy keď som bola nervózna, niečo mi chýbalo, nahrádzala som tieto pocity sladkosťami alebo niečím „chrumkavým“. Znamená to, že tieto veci v súčasnosti vôbec nejem. Určite nie. Ale rozhodne ich nejem v takom množstve ako kedysi a ak ich už jem, vedome sa rozhodujem či to naozaj chcem alebo nie.

Touto osobnou skúsenosťou chcem poukázať aj na trénovanie schopnosti, vrátiť sa späť do svojho tela, na uvedomovanie si svojich emócií a zlozvykov, ktoré v stravovaní máme, a tiež na to, že keď padneme, zlyháme, nemusíme to vzdávať, môžeme pokračovať ďalej. Lebo každý deň sa rodíme znova a každý deň sa môžeme rozhodnúť pre nový začiatok. Tak ako ja vo svojom detoxe. Nevzdala som to na pol ceste… Aj o tomto je láskavosť k sebe a prijatie samých seba. Nastaviť si správny vzťah k telu, nebičovať sa za naše poklesky, vedieť načúvať vlastnému telu, napojiť sa naň a cítiť sa v ňom dobre. To je fakt skvelé.

Slnovratový rituál

Môj slnovratový rituál bol zameraný nielen na osobný, ale aj pracovný život.

 1. V prvej časti som si zhrnula, čo mi rok 2021 priniesol, čo prepúšťam (chcem zanechať v starom roku) a za čo som vďačná.
 2. V druhej časti som sa nalaďovala na to, čo chcem dosiahnuť v roku 2022ako sa chcem cítiť.
 3. Tretia časť bola o tanci, radosti a potešení a stelesňovaní kvalít bohyne Lakshmi a toho, čo chcem v roku 2022 dosiahnuť.
 4. Štvrtá časť už len bola o ťahaní si karty na celý rok a na každý jeden mesiac v roku a na integráciu tohto nádherného zážitku.

TRANSFORMÁCIA

Prišiel okamžik na veľké odpútanie. Pusť sa, prijmi prítomnosť akejkoľvek bolesti, smútku alebo problémov ako fakt. Transformácia má svoj čas. Osvietenie je pre odvážne duše, ktoré sa dokážu zbaviť svojej viery, neviery, pochybností, rozumu, mysli a jednoducho vstúpiť do čistého bytia bez hraníc. Transformácia hovorí jazykom srdca, nie mysľou ani argumentami. Jednoducho načúvaj a príde okamžik kedy uvidíš to, čomu si sa celý život vyhýbala.

V roku 2019 do môjho života vstúpila bohyňa Kali a jej esencia, tento rok si ma zavolala bohyňa Lakshmi so svojimi kvalitami. Pochádzam z kresťanského prostredia, a tak na začiatku bola pre mňa práca s inými božstvami náročná, keďže v detstve som ako jediné a správne vnímala iba kresťanstvo a všetko ostatné ako čiernu mágiu. Vôbec si to dovoliť, uvedomiť si, čo mi rituály môžu do života priniesť, ako ich využívať vo svojom živote, to prišlo až v roku 2019 vďaka workkshopu od Sofie Sundari.

Som rada, že som počas roka 2021 dokázala nájsť v sebe silu postaviť sa vlastných strachom, limitujúcim presvedčeniam, nalaďovať sa na svoje telo a svoje vyššie ja, aby som mohla žiť v súlade sama so sebou, kráčať vlastnou cestou a nežiť život podľa očakávaní niekoho iného.

Každý deň sa prebúdzať, uvedomovať si svoje vzorce, pracovať s nimi a dovoliť si plne vyjadriť svoju vlastnú výnimočnú esenciu je niečo, čo ma posúva vpred. Občas je to náročné a inokedy krásne, ale stojí to určite za to. Keď treba využívam vlastnosti a kvality iných ľudí, božstiev, bohýň, aby som dokázala lepšie stelesniť, manifestovať to, kým som, kým chcem byť a aký život chcem žiť.

Čo sa mi v roku 2021 podarilo?

 • Mať viac času na rodinu – vďaka tomu, že som v priemere pracovala 5 hod. denne som dokázala viac času tráviť s rodinou, priateľmi pobytom v prírode, na turistike či kúpaním na Oravskej priehrade alebo Liptovskej Mare. Skutočne žiť život so svojou rodinou, byť s nimi, neodkladať ich niekam. To je veľmi dôležité pre mňa. Videli sme nespočetné množstvo západov slnka a urobili veľa výletov do prírody. Máme kopec zážitkov a príjemne strávených chvíľ, pre ktoré sa určite oplatilo žiť.

 • Mať viac času na seba – dovolila som si odísť byť bez detí na týždeň k moru na Sardíniu a nalaďovať sa na bytie a vďačnosť za život, ktorý si tvorím.

 • Do našej rodiny pribudla Sunny – náš malý zajačik, nový člen, z ktorého sa všetci tešíme. Ale, aby sa tak mohlo stať, tiež som musela popracovať so svojím limitujúcim presvedčením z detstva – že zvieratá, nepatria do bytu. Dovolila som si pustiť toto presvedčenie, ktoré rozhodne nebolo moje a v súlade so mnou a otvorila som sa myšlienke mať domáceho maznáčika, hoci aj v byte. A musím povedať, že všetci z toho prosperujeme, nielen moja najstaršia Sofia, ktorá Sunny dostala k svojím narodeninám.

 • Stala som sa platcom DPH a od kedy som začala podnikať, bol to prvý rok, počas ktorého som sa živila iba z príjmov z podnikania, bez ďalšieho zamestnávateľa. A to som viac ako 10 rokov tvrdila, že ja podnikať nikdy nebudem. Že radšej budem niekde vo firme, pekne si vychutnávať stabilitu a pocit bezpečia. Ale ako sa vraví:  Človek mieni, pán Boh (život) mení.
 • Otvorila som sa prijímaniu – vďaka čomu som získala dary, ktoré napríklad pokryli náklady na hipoterapiu pre moje výnimočné deti či nabíjateľné batérie pre Olinku. To bol tiež veľký posun v rámci mojich osobných limitujúcich presvedčení: dovoliť si prijímať, nielen dávať.

 • Po prvýkrát som získala grant od Nadácie SPP v spolupráci so Spoločnosťou Downovho syndrómu – ktorý umožnil 40 rodičom detí s Downovým syndrómom zúčastniť sa môjho online kurzu Znakujeme hravo a ľahko. Na začiatku tejto myšlienky bol neúspech a pocit sklamania, ktoré mi však pomohli zamerať svoju energiu inam a prehodnotiť svoj prístup, znova vykročiť do neznámych vôd a napriek strachu, ísť krok za krokom vpred. Kopec práce, krásna energia, ale stálo to za to.

 • Počas roka sa mi darilo vytvárať harmonický domov pre seba i moje deti, ktorý bol aspoň tak pestrý a plný zážitkov ako tá stena za nami na fotografii :o)

 • Venovať čas vzdelávaniu – kúpila som si kurzy a konzultácie, ktoré mi pomohli ešte viac pracovať s mojimi limitujúcimi presvedčeniami, strachmi, emóciami a posúvať sa na svojej ceste za rozvojom ďalej. Dovoliť si rásť, vystúpiť z toho, čo je človeku známe, vydať sa do neznáma – to je tiež dôležitým faktorom úspechu. A ja som rada, že som sa tento rok obklopila skutočne inšpirujúcimi ženami, akými sú Lenka Eywa, Layla Martin, Lenka Lutonska či Lucka Harnošová.

 • Bola som viac vidieť –  na kongrese Spokojená máma od Lucky Harnošovej, ktorého sa zúčastnilo viac ako 7000 ľudí, som zdieľala svoju osobnú transformačnú cestu, čo bolo pre mňa asi najväčšou výzvou tohto roka. Okrem iného som začala robiť živé aj Rozhovory s Vami a pre Vás.
 • Napísala som niekoľko článkov do médií, akými sú denník N, Sme, Slnečnica a Plus 21.
 • Podarilo sa mi založiť vlastné občianske združenie, aby som Vás mohla ešte viac podporovať. Už len čakám na oficiálne potvrdenie a doladenie formalít.

Čo mi v roku 2021 najviac pomohlo?

 • Tanec.
 • Rituály.
 • Napojenie sa na vlastné telo.
 • Práca s emóciami či limitujúcimi presvedčeniami.
 • Ochota vzdelávať sa a investovať do svojho seba rozvoja.

Rok 2021 v číslach

Aké príležitosti na zlepšenie v roku 2022 vidím?

Ešte viac sa „zamilovať“ do svojich produktov, do svojich ideálnych zákazníkov, do komunity, ktorú spoločne tvoríme a do predaja. Vyrastať v energii nedostatku a nechať sa obmedzovať svojimi presvedčeniami z detstva ohľadne peňazí a bohatstva je niečo čo chcem zanechať v starom roku a v novom roku ešte viac naladiť na hojnosť a prijímanie.

Lebo len keď budeme my ženy úspešné, dokážeme priniesť do sveta zmenu, ktorú od neho očakávame.

Na čo sa chcem v roku 2022 zamerať?

 • Zažívať RADOSŤ a FLOW pri bežných činnostiach spojených s podnikaním.

 • Predávať s ĽAHKOSŤOU a zamilovať si PREDAJ.
 • Viac delegovať a spolupracovať s inými.

 • Pokračovať v práci s emóciami, limitujúcimi presvedčeniami a tieňmi cez svoje telo, rituály a tanec.
 • Vyberať si LÁSKU a nie STRACH.

 • Prežívať SLOBODU každý deň a vnímať prekážky ako ilúzie, s ktorými sa dá pracovať.
 • Ešte viac sa zamerať na prijímanie a HOJNOSŤ.

 • Naďalej sa obklopovať ľuďmi, ktorých milujem a tráviť s nimi plnohodnotný čas.
 • Nebrať život tak vážne a ponoriť sa do HRAVOSTI.

 • Dôverovať sebe i vesmíru, že všetko má svoj zmysel, aj keď ho nemusím hneď vidieť.
 • Roztiahnuť krídla a zdieľať so svetom svoje dary.
 • S ODVAHOU a vytrvalosťou kráčať vlastnou cestou za hlasom svojho srdca.

Aké sú emócie roka 2022

Čo dodať na záver?

Aby sme všetci žili tak akoby sme zajtra mali umrieť. Každý deň žiť naplno, s radosťou a s tými, ktorých milujeme je veľký dar, tak buďme za to vďační.
Prajem Vám, aby ste vymenili strach za lásku. A potom už bude jedno v akej dobe žijeme, lebo budeme poznať svoje priority. Človek môže žiť celý život vo vnútornom väzení,
v zajatí strachu, alebo sa môže rozhodnúť pre slobodný život tu a teraz, v každej situácii si vyberať lásku namiesto strachu. Vždy máme možnosť VÝBERU.
Ďakujem Vám za Vašu priazeň a prajem Vám v novom roku, aby ste sa rozhodli nebáť a každý deň nachádzali vo vlastnom vnútri zdroj osobnej sily a rozhodovali ste sa práve z tohto miesta.
Verím totiž, že každom z nás je svetielko výnimočnosti, ktorým môžeme zažiariť.
Poďme ho objavovať v sebe i vo svojich deťoch.
PS: Ak ste to dočítali až na koniec a túžite aj Vy vedieť, ako pracovať so svojimi emóciami, limitujúcimi presvedčeniami a ako sa viac nalaďovať na seba a svoje telo. Vyplňte tento dotazník a ja sa Vám ozvem so svojou najnovšou novinkou, ktorú pre Vás pripravujem.
Jana Portugall
Som nevyliečiteľná optimistka, mama 3 detí a autorka projektov Osloboď Svoju Myseľ, Rodinka výnimočných, Záhradné domčeky pre deti a tiež autorka vlastného systému detského znakovania. Viac kurzoch si môžete prečítať tu >> Pomocou projektu Osloboď svoju myseľ pomáham klientom pracovať s limitujúcimi presvedčeniami pomocou účinnej metódy PSYCH-K®, aby dokázali zažiariť svojím plným potenciálom a dosiahnuť to, po čom v živote túžia. V projekte Rodinka výnimočných zdieľam so svetom náš osobný príbeh, o tom, že INAKOSŤ môže byť vnímaná ako VÝNIMOČNOSŤ a jedinečnosť každého z nás a že práve vďaka tejto našej rôznorodosti je svet krajší. Cieľom projektu Záhradné domčeky pre deti je prinášať radosť výrobou a predajom krásnych pestrofarebných drevených, ekologických záhradných domčekov a chatiek nielen pre deti. Viac si o projekte Záhradné domčeky pre deti si môžete prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovávanie tohto komentára. Zásady spracovávania osobných údajov