Referencie na kurz o detskom znakovaní


Katka Šablová s Miškom

Katka je maminka 3 detí, z ktorých jedno má špeciálne potreby a oneskorený vývin reči. Miško sa v určitom období svojho života utiahol do seba. Prestal komunikovať s okolím a nejavil o okolie záujem. Keď mal 2 roky, zistila, že Miško má oneskorený vývin reči. Chcela ho podporiť, a tak začali znakovať najskôr sami doma na vlastnú päsť a potom vstúpila do kurzu o znakovaní, aby sa naučila, čo najviac znakov a čo najviac podporila svojho synčeka v komunikácii. Miško veľmi rýchlo nabehol na znakovanie a postupne začal aj slová verbalizovať, čo Katku ešte viac utvrdilo v tom, že je na správnej ceste. Ba čo viac, Miško znova začal komunikovať so svojím okolím a veľmi sa zblížil so svojou mamou.

"Ak má dieťatko problém, určite nečakajte. Treba mu jednoducho pomôcť, ono si pomôcť samé nevie. Tú reč treba rozvíjať, pracovať s tým dieťatkom. Pomôcť mu formou kartičiek, gest, znakovania," hovorí Katka.

"A či je to dieťatko zdravé alebo má nejaký problém, je to úžasné pracovať so svojim dieťatkom, venovať mu svoj čas a pozornosť, ísť do ten interakcie. Je to na nezaplatenie, tráviť čas so svojím dieťatkom," pokračuje v rozhovore Katka.

 

"U mňa bolo veľké plus, že Miško tie znaky pochopil a tá detská radosť, že si vie vypýtať veci, že vstúpil do interakcie so mnou ako s mamou bola neoceniteľná! Pre mňa to bolo niečo úžasné!

Ten kto má zdravé dieťa, to možno nepochopí. Ale ja som mala synčeka, ktorý nás nevyhľadával, nepotreboval, utiahol sa. A zrazu cez tu komunikáciu sme začali mať k sebe bližšie. Začal ma obíjmať a dávať mi pusinky. To bol úžasný pocit,"  hovorí Katka.


Katka s Františkom začali znakovať okolo 8 mesiaca

Katka je špeciálna pedagogička, ktorá začala znakovať s Františkom okolo 8 mesiaca a asi po 1. mesiaci ukazál František prvý znak. Františka si Katka zobrala spolu s manželom do pestúnskej starostlivosti , keď mal 5 mesiacov a detské znakovanie im pomohlo nielen vo vzájomnom porozumení, ale tiež vo vytvorení krajšieho vzájomného puta.

"Ja kurz rozhodne odporúčam. Aj keď som kurz veľmi chcela, aj ja som mala na začiatku obavy - finančné i časové, . Nakoniec som využila možnosť platiť na splátky. Určite neváhajte vstúpiť. Vidím, že František má o mnoho bohatšiu slovnú zásobu, má vďaka tomu veľmi dobré porozumenie reči. A celkové zlepšenie komunikácie. To je na nezaplatenie,"hovorí Katka.


Věra so svojou dcérkou Esterkou znakuje od 8 mesiaca

"Jestli jsem ve svém mateřství na něco hrdá, tak je to naše znakování. Je to jedna z mála věcí, které děláme soustavně už od 8. měsíce a do čeho jsme vložili dost energie. A ta se nyní zlatě vrací. Esterka začala v 11 měsících odpovídat ve znacích. Ten pocit je k nezaplacení. Moje dítě se mnou komunikuje a já chápu, co mi říká! To není malá věc," hovorí Věra.

Díky kurzu znakování @rodinkavynimocnych jsme se v Esterčině roku dostali do stádia, kdy nám naše nemluvně dokáže ukázat, že ho něco bolí, že na ulici vidí svítit lampu a že se chce dívat na obrázky psa. Nebo ještě oblíbenější, mami zazpívej mi tu písničku Když se zamiluje kůň (naše hymna, jsem mistryně hry na xylofón). A jaké bylo učení?
Kurz fungoval formou videí s návody, každý týden se otevíral nový modul. Ke kurzu jsme dostali i balík kartiček s obrázky, které pomáhají k zapamatování jednotlivých znaků. Nutno podotknout, že slovo "kartičky" u Ester způsobuje široký úsměv a zběsilý úprk k autosedačce, ve které se při učení usazuje. Kartičky jsou láska. Znakování učíme všechny naše návštěvy, aby si s Ester mohli také "popovídat".

"Na kurz byla navázána podpůrná skupina na FB, kde bylo možné sdílet své zdary i nezdary v učení s dalšími členy kurzu. Tento kurz velmi doporučuji, už pro celkové směřování lektorky, tak i pro dobré uchopení tématu. Kromě znakování přišlo pro mne mnoho AHA momentů i v informacích o tom, jak děti vnímají, jaký na ně mají vliv nové technologie a jak je přimět věnovat pozornost tomu, co děláme.

Poklad pro prvorodičku. Pokud o znakování uvažujete, určitě běžte do toho! První měsíce mohou být náročné, každé miminko začíná odpovídat v jinou dobu. Ale když to pak přijde, stojí to za to. Odměnou je totiž dítko, které je pochopené. Které je spokojené, protože cítí, že mu okolí rozumí. Cítí se díky tomu sebejistě a bezpečně. A to podstatně zvyšuje jeho emocionální komfort. Méně pláče, více času stráveného spolu formou zábavy," dodáva Věra na záver.


Mirka a 13-mesačný Timko

Mirka je maminka malého Timka, ktorý sa narodil s diagnózou Downov syndróm. Mirka sa zúčastnila kurzu o detskom znakovaní Znakujeme hravo a ľahko, keď mal Timko 13 mesiacov. V rozhovore som ju vyspovedala, aké skúsenosti s detským znakovaním ako mamička výnimočného synčeka mala.

"Tie peniaze určite stoja za to, je to úžasné. Sama som neverila, že to tak úžasne môže fungovať a že to tak veľmi využijeme."

„Ak ste doteraz váhali, tak určite už neváhajte a vstúpte do kurzu. Hlavne teda rodičia výnimočných detičiek. Je to určite na nezaplatenie. A budete si samé ďakovať, že ste sa na to dali,“ hovorí Mirka.


Mgr. Krišťanová s výnimočnými deťmi v špeciálnej triede

Mgr. Krišťanová pracuje v špeciálnej triede s deťmi so špeciálnymi potrebami vo veku  7 až 17 rokov. Tieto deti majú stredne-ťažké mentálne postihnutie až po ťažké mentálne postihnutie. Niektoré sú verbálne a iné nie. Sú medzi nimi aj deti s poruchami autistického spektra.

„Nám znakovanie prinieslo to, že si rozumieme a že máme menej frustrácie. A tiež rozvoj slovnej zásoby ."

"Deti začali znakovať, ale tiež viac rozprávať. Rodičia sa nemusia báť, že keď začnú znakovať, že deti nebudú rozprávať. Práve naopak, u detí to vyvoláva rozvoj slovnej zásoby a reči až my z toho žasneme,"  hovorí Andrea.


Mirka a 8-mesačný Jurko

Mirka je psychologička, ktorá sa zúčastnila online kurzu a vyskúšala si znakovanie so svojím prvorodeným synčekom Jurkom. Za 3 týždne Jurko začal ukazovať prvé znaky.

"Ja kurz znakovania odporúčam všetkými desiatimi. Tu nemáte čo stratiť, môžete len získať."

„Kurz naplnil moje očakávania. A som veľmi spokojná. S Jurkom sa spolu bavíme. Je to zábava. On mi chce niečo ukázať. Chce to so mnou pozdieľať. A je šťastný, že ja tomu rozumiem. Vidieť tu jeho radosť, že ja mu rozumiem. Upevnilo to náš vzájomný vzťah. Ja kurz znakovania odporúčam všetkými desiatimi. Tu nemáte čo stratiť, môžete len získať.“


Marika Benedikovičová

Marika je mamička 3 detí. Keď mal najmladší Damiánko s diagnózou Downov syndrómom 4 mesiace vstúpila do kurzu o detskom znakovaní. Prvý znak Damiánko ukázal v 10. - 11. mesiaci.

"Kurz znakovania je topka. Dalo nám to veľa. Viem sa s ním dohovoriť a určite sa Vám to vráti."


Hanka a 12-mesačný Adamko

Alebo si ako Hanka, ktorá vstúpila do kurzu o znakovaní, keď jej synček Adamko mal 12 mesiacov. Najskôr sa bála, lebo  Adamko vôbec nič neukazoval. "Poslouchala jsem pozorně všechny videa a snažila se rady převést do praxe," hovorí Hanka. 

Veľmi si priala, aby Adamko začal znakovať čím skôr. Vďaka mojej podpore a komunite  podobne naladených ľudí to na šťastie Hanka nevzdala príliš skoro.

A jedného dňa, Adamko dostal novú motorku. Hanka vzala do ruky mobil, že ho odfotí, ako sa teší z nového darčeka. 

Práve vtedy Adamko ukázal svoj prvý znak "motorka".  Zažila si dvojitú radosť. Odvtedy už Adamko komunikuje o všetkom, čo ho zaujíma. Na záver kurzu Hanka s radosťou dodáva:


Martina Pechová

"Detské znakovanie je alfa a omega v komunikácii. Ten pocit eufórie, keď príde prvý znak. A dieťa namiesto toho, aby sa hnevalo alebo rozčuľovalo, začne komunikovať je úžasný. Napriek tomu, že dieťa ešte nevie rozprávať, dokáže vďaka znakovaniu viesť rozhovor so mnou a baviť sa o veciach, ktoré ešte nevie síce povedať, ale môže ukázať.

A to sú potom pekné rodičovské chvíľky. Preniká to hlboký cit."

Martina Pechová je študentka špeciálnej pedagogiky, ktorá začala znakovať so svojou prvorodenou dcérkou, jednak preto aby sa s ňou dorozumela, ale aj preto, že píše o detskom znakovaní bakalársku prácu.


Martina s 2-ročnou Alžbetkou

Martina Meľová je mamou Alžbetky, ktorá sa narodila s Downovým syndrómom.
Do kurzu vstúpila, keď mala Alžbetka približne 2 roky.


Katka a 7-mesačný Miško

Katka Štefinová ma 3 deti, 20 a 15 rokov a najmladšieho synčeka Miška, ktorý mal 7-mesiacov, keď vstúpila do kurzu. Ako prvý znak ukázal "lampu" vo veku asi 9. mesiacov.
Miško je predčasniatko a znakuje už aj v polospánku )
Do znakovania sa mu na začiatku nechcelo, ale Katka to nevzdávala a prinieslo to svoje výsledky.

„Ja mám 2 veľké dospelé deti a zrazu prišiel Miško. Malé batoľa, ktoré plače. A komunikácia s ním bola dosť obtiažna pre mňa i pre jeho súrodencov. Tak som hľadala prostriedky ako sa s ním dohovoriť. Miško je predčasniatko a počas kurzu sa ten jeho vývoj akoby zrýchlil. Mám pocit, že mu to pomáha a posúva ho to. Dieťa ten znak používa, kým ho potrebuje. Potom ho nahradí zvukom alebo slovom. Ako prvý znak ukázal "lampu" vo veku asi 9. mesiacov. Nebýva nespokojný, lebo mi ukáže, čo chce, hovorí Katka


Gabika a deti s PAS

Gabriela Ondrašáková je špeciálny pedagóg a pracuje najmä s deťmi s poruchou autistického spektra.


Janka a Danielko

"Čakaním nič nezískaš, skôr iba stratíš,"
hovorí Janka.
Janka má synčeka s poruchou sluchu Danielka,
ktorý nosí načúvacie aparátiky.

"Rozvoj dieťaťa je dôležitý a netreba to odkladať na neskôr.
Už v 1,5 roku som tušila, že sa niečo deje, ale stále som nevedela čo. Cítila som, že niečo nie je v poriadku. Detské znakovanie nám pomohlo," hovorí Janka


Lýdia a Miňko

Miňko sa narodil s diagnózou Downov syndróm. Jeho mama Lýdia sa rozhodla, že ho čo najviac podporí v rozvoji. Uvedomuje si, že jej syn to má o niečo náročnejšie ako iné deti. Do kurzu o znakovaní vstúpila, keď mal Miňko 6 mesiacov. Teraz má takmer 2 rôčky, a hoci ešte nevie rozprávať, komunikuje so svojou maminkou o všetkom, čo zažíva, chce alebo potrebuje. Je to šťastné a spokojné dieťa, ktoré veľmi rado komunikuje so svojím okolím aj práve vďaka detskému znakovaniu.

Keď sa Miňko narodil, vedela som, že deti s Downovým syndrómom majú oneskorený vývin reči. A tak som hľadala informácie o komunikácii s takýmito deťmi až som sa dostala k znakovaniu a k tebe. Najskôr som si to študovala sama a zvažovala, či do toho ísť. Ale povedala som si, že nemáme, čo stratiť, iba získať a že mi stojí za to, aby som sa s Milankom čím skôr dohovorila. So znakovaním sme začali, keď mal Miňko 6 mesiacov a prvý znak „mliečka“ ukázal, keď mal 10,“ hovorí Lýdia.


"Znakovanie nie je náhrada rozprávania, ale práve naopak, podporuje rozvoj reči, a preto by som určite tento kurz odporučila aj ostatným rodičom."

"Kurz znakovania som brala ako výzvu a túžbu učiť sa s dieťaťom niečo nove, niečo čo by nás opäť niekam spoločne posunulo, no najmä ako túžbu ešte viac si s dieťaťom rozumieť. Zistila som, že samotne znakovanie nie je vôbec zložite, páči sa mi že to všetko vlastne vychádza z bežného života a interakcie s dieťaťom. Dcérka krásne drzí pozornosť, keď si jednotlivé znaky spolu prechádzame, vidím že sa jej to páči a zaujíma ju čo to s rukami a hlasom robím. Znakovanie nie je náhrada rozprávania, ale práve naopak, podporuje rozvoj reči a preto by som určite tento kurz odporučila aj ostatným rodičom. Lektorka počas kurzu zdieľala s nami aj mnohé zaujímavé informácie ohľadne vývoja dieťaťa, čo sa mne osobne veľmi páčilo a považujem to za potrebné."
Denisa, Komárno, SR

"Nejen, že jsem se dozvěděla o vývoji řeči, ale zároveň jsem si sama mohla zhodnotit úroveň vývoje řeči svého dítěte."

" Chceme-li zlepšit komunikaci s našim dítětem a zároveň podpořit rozvoj jeho komunikačních schopností, tak je vhodnou cestou právě tento kurz. Nejen, že jsem se dozvěděla o vývoji řeči, ale zároveň jsem si sama mohla zhodnotit úroveň vývoje řeči svého dítěte. V kurzu nejde jen o znakování, ale o komunikaci jako takovou. Společně s dítětem se naučíme větší množství znaků, které nám umožní se společně domluvit, ale zároveň se dozvíme, jak s ním mluvit a podporovat jeho řeč. Bonusem jsou atraktivní ilustrace k jednotlivým znakům, ale hlavně milý a laskavý hlas lektorky. Kurz doporučuji všem rodičům, kteří chtějí zlepšit dorozumívání se svým dítětem a i těm rodičům, kteří mají pocit, že vývoj řeči jejich dítěte probíhá jinak, než by očekávali. "
Jana, Kopřivnice, ČR

"Kurz je výborný pre zdravé deti aj pre deti so špeciálnymi potrebami."

"Kurz je vyborny aj pre zdrave deti aj pre deti so specialnymi potrebami. Obsahuje vela rad a teorie o napredovani vo vyvoji; ako podporit vyvoj dietata. Urcite pomoze kazdej mamicke v zorientovani sa v problematike. A samotne znakovanie je zabavne a bude bavit aj deticky. Tie tak rychlejsie budu vediet vyjadrit co potrebuju a pomocov znakov budu moct komunikovat s okolim."
Klaudia, Malženice, SR
"Kurz znakovania bol pre nás veľmi užitočný. Pomohol nám pri lepšej komunikácii s mojim synom. Poskytnuté materiály ako komunikačný denník a teória vývojových štádii reči sú veľmi praktické pre sledovanie vášho dieťaťa a zistenie v ktorom vývojovom štádiu sa nachádza. Obrázky poskytnuté k znakovaniu sú veľmi pekné a my sme sa pri nich zabávali. V kurze bolo všetko veľmi dobre a jasne vysvetlené pomocou videí. Srdečne odporúčam kurz znakovania pre každého rodiča."
Emília, Tvrdošín, SR
"Kurz sa mi veľmi páčil, spočiatku som nevedela čo od neho čakať a ako to bude prebiehať ale nakoniec som veľmi spokojná. Naučila som sa niečo nové, niečo prostredníctvom čoho sa môžem dorozumieť lepšie so svojim dieťaťom, a to dokonca aj bez slov. Čas učenia (ukazovania) znakov berieme ako spoločnú aktivitu, hru pri ktorej nám je veselo, sme spolu a zároveň sa niečo učíme. Uvidíme kedy začne znaky aj sama používať ale verím, že aspoň niektoré si osvojí. Kurz by som určite odporučila všetkým, ktorých táto téma zaujíma a ktorí chcú porozumieť svojim deťom ešte predtým ako sa naučia rozprávať."
Dagmara, Spišský Štvrtok, SR
"Cely kurz bol super a urcite velkym prinosom. V prvom tyzdni ma naozaj najviac zaujali vyvojove stadia dietata, velmi vela veci som nevedela takze naozaj velky prinos 🙏🏻 Samotne znaky su pomerne jednoduche a lahko zapamatatelne len treba byt trpezlivy a nevzdavat sa ak sa nam nebude darit. Kazde dieta je sikovne len potrebuje svoj cas."
Alexandra, Bratislava, SR
"Kurz je pútavý, časovo nenáročný, pre mňa inšpiratívny. Znakovanie využijem v praxi - pri detičkách so ŠVP v MŠ. Ďakujem!"
Silvia, Tvrdošín, SR

Referencie na konzultácie

"S Janou som mala konzultáciu ohľadne viacjazyčnosti, syn má 6 rokov a je autista. Bol nehovoriaci a začína konečne hovoriť – ale po anglicky. Naša situácia je výnimočná, tak ako syn. Sme Slováci, žijeme v ČR, syn pozerá rozprávky väčšinou iba v angličtine, a teda mu pripadá ako jednoduššia, a tak začal anglicky hovoriť. Plánujeme život v zahraničí, takže angličtina je pre nás kľúčová. Avšak chodí do českej škôlky, kde nikto nehovorí anglicky. Bežné inštitúcie ako škôlka, logopédia či iné terapie mi nevyhovujú a nevedeli mi  poradiť alebo zohľadniť individuálne potreby dieťaťa ani tie moje. Jana mi vysvetlila ako človek človeku ako pristupovať k viacjazyčnosti, aké metódy môžem zvoliť a hlavne má príklady z praxe, vie ako to funguje, vie ako špeciálne deti vnímajú svet, že viac jazykov je výhoda a nie prekážka, ako to častokrát vidia logopédi, ktorých som doteraz stretla. Prebrali sme aj to, ako pri viacjazyčnosti pracovať s komunikačnými kartičkami, z čoho som mala obavy a zrejme zbytočne dlho som váhala, pretože som si myslela, že ho to bude pliesť. Opak je pravdou. Proste sa so mnou bavila ako s človekom, matkou. Konečne som cítila, že niekto chápe všetko, čo doma zažívame, to aké sú špeciálne deti citlivé na moje nálady i na napätie vo vzťahoch. A v neposlednej rade sme sa bavili aj o potrebe pravidelnosti, rutiny a hraníc medzi rodičmi. Až po konzultácii mi došlo, že riešim to, že otec môjho syna má svoje priority, namiesto toho, aby som sa sústredila na svoje priority. Ak budem viac v kľude ja a budem vedieť synovi povedať, že veci budú takto a takto, bude viac v kľude aj on."
Kristína Physic, Koučka a máma 6-ročného synaKonzultácia na viacjazyčnú výchovu