Referencie na kurz o detskom znakovaní


Mirka a 8-mesačný Jurko

Mirka je psychologička, ktorá sa zúčastnila online kurzu a vyskúšala si znakovanie so svojím prvorodeným synčekom Jurkom. Za 3 týždne Jurko začal ukazovať prvé znaky.

"Ja kurz znakovania odporúčam všetkými desiatimi. Tu nemáte čo stratiť, môžete len získať."

„Kurz naplnil moje očakávania. A som veľmi spokojná. S Jurkom sa spolu bavíme. Je to zábava. On mi chce niečo ukázať. Chce to so mnou pozdieľať. A je šťastný, že ja tomu rozumiem. Vidieť tu jeho radosť, že ja mu rozumiem. Upevnilo to náš vzájomný vzťah. Ja kurz znakovania odporúčam všetkými desiatimi. Tu nemáte čo stratiť, môžete len získať.“


Hanka a 12-mesačný Adamko

Alebo si ako Hanka, ktorá vstúpila do kurzu o znakovaní, keď jej synček Adamko mal 12 mesiacov. Najkôr sa bála, lebo  Adamko vôbec nič neukazoval. "Poslouchala jsem pozorně všechny videa a snažila se rady převést do praxe," hovorí Hanka. 

Veľmi si priala, aby Adamko začal znakovať čím skôr. Vďaka mojej podpore a komunite  podobne naladených ľudí to na šťastie Hanka nevzdala príliš skoro.

A jedného dňa, Adamko dostal novú motorku. Hanka vzala do ruky mobil, že ho odfotí, ako sa teší z nového darčeka. 

Práve vtedy Adamko ukázal svoj prvý znak "motorka".  Zažila si dvojitú radosť. Odvtedy už Adamko komunikuje o všetkom, čo ho zaujíma. Na záver kurzu Hanka s radosťou dodáva:


Martina s 2-ročnou Alžbetkou

Martina Meľová je mamou Alžbetky, ktorá sa narodila s Downovým syndrómom.
Do kurzu vstúpila, keď mala Alžbetka približne 2 roky.


Katka a 7-mesačný Miško

Katka Štefinová vstúpila do kurzu, keď mal synček 7-mesiacov.
Miško je predčasniatko a znakuje už aj v polospánku )
Do znakovania sa mu na začiatku nechcelo, ale Katka to nevzdávala a prinieslo to svoje výsledky.


Gabika a deti s autizmom

Gabriela Ondrašáková je špeciálny pedagóg a pracuje najmä s deťmi s poruchou autizmu.


Janka a Danielko

"Čakaním nič nezískaš, skôr iba stratíš,"
hovorí Janka.
Janka má synčeka s poruchou sluchu Danielka,
ktorý nosí načúvacie aparátiky.

"Rozvoj dieťaťa je dôležitý a netreba to odkladať na neskôr.
Už v 1,5 roku som tušila, že sa niečo deje, ale stále som nevedela čo. Cítila som, že niečo nie je v poriadku. Detské znakovanie nám pomohlo," hovorí Janka


Lýdia a 2-ročný Miňko

Miňko sa narodil s diagnózou Downov syndróm. Jeho mama Lýdia sa rozhodla, že ho čo najviac podporí v rozvoji. Uvedomuje si, že jej syn to má o niečo náročnejšie ako iné deti. Do kurzu o znakovaní vstúpila, keď mal Miňko 6 mesiacov. Teraz má takmer 2 rôčky, a hoci ešte nevie rozprávať, komunikuje so svojou maminkou o všetkom, čo zažíva, chce alebo potrebuje. Je to šťastné a spokojné dieťa, ktoré veľmi rado komunikuje so svojím okolím.


"Znakovanie nie je náhrada rozprávania, ale práve naopak, podporuje rozvoj reči, a preto by som určite tento kurz odporučila aj ostatným rodičom."

"Kurz znakovania som brala ako výzvu a túžbu učiť sa s dieťaťom niečo nove, niečo čo by nás opäť niekam spoločne posunulo, no najmä ako túžbu ešte viac si s dieťaťom rozumieť. Zistila som, že samotne znakovanie nie je vôbec zložite, páči sa mi že to všetko vlastne vychádza z bežného života a interakcie s dieťaťom. Dcérka krásne drzí pozornosť, keď si jednotlivé znaky spolu prechádzame, vidím že sa jej to páči a zaujíma ju čo to s rukami a hlasom robím. Znakovanie nie je náhrada rozprávania, ale práve naopak, podporuje rozvoj reči a preto by som určite tento kurz odporučila aj ostatným rodičom. Lektorka počas kurzu zdieľala s nami aj mnohé zaujímavé informácie ohľadne vývoja dieťaťa, čo sa mne osobne veľmi páčilo a považujem to za potrebné."
Denisa, Komárno, SR

"Nejen, že jsem se dozvěděla o vývoji řeči, ale zároveň jsem si sama mohla zhodnotit úroveň vývoje řeči svého dítěte."

" Chceme-li zlepšit komunikaci s našim dítětem a zároveň podpořit rozvoj jeho komunikačních schopností, tak je vhodnou cestou právě tento kurz. Nejen, že jsem se dozvěděla o vývoji řeči, ale zároveň jsem si sama mohla zhodnotit úroveň vývoje řeči svého dítěte. V kurzu nejde jen o znakování, ale o komunikaci jako takovou. Společně s dítětem se naučíme větší množství znaků, které nám umožní se společně domluvit, ale zároveň se dozvíme, jak s ním mluvit a podporovat jeho řeč. Bonusem jsou atraktivní ilustrace k jednotlivým znakům, ale hlavně milý a laskavý hlas lektorky. Kurz doporučuji všem rodičům, kteří chtějí zlepšit dorozumívání se svým dítětem a i těm rodičům, kteří mají pocit, že vývoj řeči jejich dítěte probíhá jinak, než by očekávali. "
Jana, Kopřivnice, ČR

"Kurz je výborný pre zdravé deti aj pre deti so špeciálnymi potrebami."

"Kurz je vyborny aj pre zdrave deti aj pre deti so specialnymi potrebami. Obsahuje vela rad a teorie o napredovani vo vyvoji; ako podporit vyvoj dietata. Urcite pomoze kazdej mamicke v zorientovani sa v problematike. A samotne znakovanie je zabavne a bude bavit aj deticky. Tie tak rychlejsie budu vediet vyjadrit co potrebuju a pomocov znakov budu moct komunikovat s okolim."
Klaudia, Malženice, SR
"Kurz znakovania bol pre nás veľmi užitočný. Pomohol nám pri lepšej komunikácii s mojim synom. Poskytnuté materiály ako komunikačný denník a teória vývojových štádii reči sú veľmi praktické pre sledovanie vášho dieťaťa a zistenie v ktorom vývojovom štádiu sa nachádza. Obrázky poskytnuté k znakovaniu sú veľmi pekné a my sme sa pri nich zabávali. V kurze bolo všetko veľmi dobre a jasne vysvetlené pomocou videí. Srdečne odporúčam kurz znakovania pre každého rodiča."
Emília, Tvrdošín, SR
"Kurz sa mi veľmi páčil, spočiatku som nevedela čo od neho čakať a ako to bude prebiehať ale nakoniec som veľmi spokojná. Naučila som sa niečo nové, niečo prostredníctvom čoho sa môžem dorozumieť lepšie so svojim dieťaťom, a to dokonca aj bez slov. Čas učenia (ukazovania) znakov berieme ako spoločnú aktivitu, hru pri ktorej nám je veselo, sme spolu a zároveň sa niečo učíme. Uvidíme kedy začne znaky aj sama používať ale verím, že aspoň niektoré si osvojí. Kurz by som určite odporučila všetkým, ktorých táto téma zaujíma a ktorí chcú porozumieť svojim deťom ešte predtým ako sa naučia rozprávať."
Dagmara, Spišský Štvrtok, SR
"Cely kurz bol super a urcite velkym prinosom. V prvom tyzdni ma naozaj najviac zaujali vyvojove stadia dietata, velmi vela veci som nevedela takze naozaj velky prinos 🙏🏻 Samotne znaky su pomerne jednoduche a lahko zapamatatelne len treba byt trpezlivy a nevzdavat sa ak sa nam nebude darit. Kazde dieta je sikovne len potrebuje svoj cas."
Alexandra, Bratislava, SR
"Kurz je pútavý, časovo nenáročný, pre mňa inšpiratívny. Znakovanie využijem v praxi - pri detičkách so ŠVP v MŠ. Ďakujem!"
Silvia, Tvrdošín, SR