Ručne maľované tričká alebo o tom ako si treba plniť sny

Keď pred časom moja najstaršia dcéra Sofia zahlásila, že už ju nebaví dostávať peniaze na narodeniny ako darček od iných ľudí, ale že si chce zarobiť svoje peniaze sama, rozhodla som sa, že jej v tom pomôžem a podporím ju. Pozerala som sa na danú situáciu, ako na úžasnú príležitosť, ako ju podporiť v niečom tvorivom a zároveň jej pomôcť budovať si pozitívny vzťah k peniazom.

Pamätám si z detstva, že ja som príliš veľa priestoru na tvorivosť nemala. Prvoradé boli vždy povinnosti. Asi to pozná každý z Vás:

„Najprv práca, potom zábava.“

Koľkí z nás sme sa túto vetu vo svojom detstve napočúvali? Predpokladám, že mnohí. A tak mnohí z nás pochovali všetku svoju kreativitu hlboko do najtajnejších útrob našej ľudskej podstaty a vydali sa cestou „zodpovednosti“ a povinností. Bola som dobré a poslušné dievčatko, ktoré si chcelo zaslúžiť lásku svojho okolia. V tej dobe som si neuvedomovala, že sa takto pripravujem o časť SEBA, ktorá mi bude chýbať.

Ako som rástla, z času na čas, najmä v práci som si dovolila realizovať sa a znovu objavovať vo svojich útrobách, hlboko pochovanú „kreativitu“. Firma, pre ktorú som kedysi pracovala, mi naozaj na začiatku umožnila používať svoju kreativitu v práci a uplatňovať ju pri hľadaní rôznych riešení, tvorení stratégie a pri práci s ľuďmi… Ale potom som si postupne začala uvedomovať, že svoju kreativitu môžem prejavovať nielen tam, ale naprieč celým svojím životom… A tak som otvorila dvere do zakázanej komnaty a začala skúšať tvoriť…

Nesmelo a veľmi opatrne som sa pustila do tvorby vlastného webu a písania prvých článkov na blogu, a tak vznikol aj článok o tom Prečo som začala písať blog. Alebo článok Byť iný neznamená byť horší, môže to znamenať byť výnimočný! Vždy som milovala písanie. Písať slohové práce v škole, to ma bavilo… Ale keď som dospela, dovolila som si písať, tak maximálne na stránky vlastného denníka… A v určitom období svojho života, ešte aj toto bolo z môjho života vytesnené a zakázané…

Pred časom by som Vám nenamaľovala ani len malý obrázok, lebo by som to hneď zavrhla… A vytvoriť nejakú sošku z hliny, to už bola hotová „mission impossible“… To už vonkoncom nie… Ale po tom, čo som otvorila zakázané dvere s tvorivosťou, začala som v tom znova nachádzať potešenie a radosť. Uvedomila som si, ako sa moja duša, celé telo dostáva do tzv. „flow“. Keď som bola na vlne tvorivosti, cítila som, že prežívam radosť.

„Tvoriť znamená pre mňa radosť a potešenie. Pôžitok, ktorý si môžeme sami sebe dopriať a nič nás to nestojí. Práve robí nás to o kúsok šťastnejšími.“

Keďže som matkou troch výnimočných detí, snažím sa podporovať aj ich v tvorivostikreativite. Je to jeden z mojich cieľov. Dovoliť im ten luxus, venovať sa niečomu, čo ich baví, teší, čo im prináša radosť. Nechať sa unášať na vlne tvorivosti, prežívať radosť, to je to, o čom by detstvo malo byť.

Beriem to ako dôležitú lekciu, ktorú potrebujú zakomponovať do svojho života, aby boli šťastné.

„Vedieť robiť si radosť a tešiť sa so života je veľmi dôležité.“

A tak sa mi nedivte. Keď moja dcéra prišla s návrhom, že si chce zarobiť svoje prvé peniaze. :

  1. Všetci máme potrebné schopnosti na to, aby sme to, po čom túžime aj dosiahli.
  2. Ak hľadáme cesty a nie výhovorky a začneme konať, sme na dobrej ceste k dosiahnutiu našich cieľov a túžob.
  3. Možno nie vo všetkom sa vyznáme, ale dokážeme spolupracovať a obklopiť sa ľuďmi, ktorí nám s tým vedia pomôcť.
  4. Vzťah k peniazom je veľmi dôležitá súčasť nášho života a je pre náš prospech, ak si k nim vybudujeme pozitívny vzťah a berieme ich ako nástroj, ktorý dokáže byť našim pomocníkom.

A aj keď moja dcéra o online obchode nevie nič. V tomto prípade mala možnosť nadviazať spoluprácu so mnou a vyskúšať si to v praxi. Najskôr sme spoločne vytvorili pár príspevkov na Facebooku, zadali inzeráty cez rôzne portály a nakoniec sme sa pustili do tvorby vlastnej stránky. Bola to pre ňu nová a zaujímavá skúsenosť. A potom, čo pristáli prvé peniažky na účte, prišiel čas na vysvetlenie základov matematiky v praxi – poznatky o príjmoch, výdajoch i zisku….

Ale najdôležitejší bol ten pocit, že to zvládla, dokázala… že ľuďom sa jej práca páči… že má možnosť byť tvorcom svojho vlastného života a nemusí byť obeťou… A to je to najdôležitejšie, čo si z toho všetkého dúfam odnesie do života!

V súčasnosti dcéra vďaka Facebooku už namaľovala niekoľko ručne maľovaných tričiek. Veľmi ju to baví a všetky peniaze si odkladá do špeciálnej fľaštičky. Túži po robotovi a po vlastnom múzeu… Sny to síce nie sú malé, ale rozhodne nie neuskutočniteľné. Čo poviete?

Pozrite sa na web a v prípade, že sa Vám páči jej tvorba a práve neviete, aký darček podarovať sebe alebo svojím blízkym, kliknete na daný odkaz a objednajte si jedinečné a originálne ručne maľované tričko ešte dnes!

Nezabúdajte, že Sofia tvorí tričká s láskou radosťou. A s takou energiou  ich posiela aj k Vám. Ak si objednáte ručne maľované tričko, nielen že získate jedinečné a originálne tričko, ktoré Vás bude hriať pri srdci, ale budete vedieť, že ste podporili jedno mladé, talentované dieťa na ceste za svojimi snami.

Navyše Vám takéto tričko bude pripomínať tú Vašu jedinečnosť a výnimočnosť! A možno Vám pomôže zamyslieť sa nad vlastnými nesplnenými túžbami a snami… A Vy sa rozhodnete tiež urobiť prvý krok ich naplneniu.

„Staňte sa tvorcom svojho života. Plňte si svoje sny! Dovoľte sa unášať na vlne kreativity.“

„Nezabúdajte, že každá tisíc kilometrová trasa začína prvým krokom!“

A ak Vás zaujíma, čo je nové v jednej neobyčajnej, výnimočnej rodinke, tak sa pridajte k nám. Nájdete nás na našej Facebookovej stránke Rodinka výnimočných alebo nás hľadajte na Instagrame Rodinkavynimocnych.

Jana Portugall
Som nevyliečiteľná optimistka, mama 3 detí a autorka projektov Osloboď Svoju Myseľ, Rodinka výnimočných, Záhradné domčeky pre deti a tiež autorka vlastného systému detského znakovania. Viac kurzoch si môžete prečítať tu >> Pomocou projektu Osloboď svoju myseľ pomáham klientom pracovať s limitujúcimi presvedčeniami pomocou účinnej metódy PSYCH-K®, aby dokázali zažiariť svojím plným potenciálom a dosiahnuť to, po čom v živote túžia. V projekte Rodinka výnimočných zdieľam so svetom náš osobný príbeh, o tom, že INAKOSŤ môže byť vnímaná ako VÝNIMOČNOSŤ a jedinečnosť každého z nás a že práve vďaka tejto našej rôznorodosti je svet krajší. Cieľom projektu Záhradné domčeky pre deti je prinášať radosť výrobou a predajom krásnych pestrofarebných drevených, ekologických záhradných domčekov a chatiek nielen pre deti. Viac si o projekte Záhradné domčeky pre deti si môžete prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovávanie tohto komentára. Zásady spracovávania osobných údajov