Detské znakovanie je metóda, ktorá umožňuje batoľatám komunikovať s okolím skôr ako začnú hovoriť prvé slová. Prostredníctvom jednoduchých gest a znakov môžu deti vyjadriť svoje potreby, pocity či zážitky, čo výrazne zlepšuje ich schopnosť komunikovať, znižuje ich frustráciu či hnev a zároveň posilňuje ich sebavedomie.
Jedným z hlavných prínosov detského znakovania je zníženie hnevu a frustrácie u detí aj rodičov. Keď dieťa dokáže vyjadriť, čo potrebuje alebo čo ho trápi, vieme predísť nedorozumeniam a zbytočným záchvatom plaču či hnevu. Týmto spôsobom sa posilňuje aj vzťah medzi rodičom a dieťaťom, pretože dochádza k lepšiemu porozumeniu a hlbšiemu emocionálnemu prepojeniu.
Okrem toho, znakovanie podporuje kognitívny rozvoj dieťaťa. Deti, ktoré znakujú, často prejavujú väčší záujem o učenie sa nových slov a konceptov, čo často vedieť k rýchlejšiemu rozvoju ich jazykových schopností. Navyše, znakovanie pozitívne ovplyvniňuje aj motorické zručnosti dieťaťa, keďže používanie rúk a prstov pri znakoch prispieva k ich jemnej motorike.
Pre rodičov prináša znakovanie množstvo výhod. Umožňuje im lepšie pochopiť potreby a túžby svojho dieťaťa, čo môže viesť k väčšej spokojnosti na oboch stranách. Rodičia zažívajú väčšie pocity istoty (hlavne prvo-rodičia) v svojej rodičovskej úlohe, keď vedia, že dokážu efektívne komunikovať so svojím dieťaťom a správne porozumieť jeho potrebám.
Navyše, znakovanie môže byť zábavnou a obohacujúcou aktivitou, ktorá posilňuje puto medzi rodičom a dieťaťom. Spoločné učenie sa nových znakov a ich používanie v každodennom živote sa stáva zdrojom radosti a spoločných zážitkov.
Učenie sa znakovania so svojím dieťaťom je investíciou do jeho budúcnosti a do vzájomného vzťahu s dieťaťom. Pomáha vytvoriť pevný základ pre rozvoj komunikačných schopností a podporuje celkový emocionálny a sociálny vývoj dieťaťa.
Okrem toho, znakovanie je obzvlášť užitočné pre deti so špeciálnymi potrebami alebo oneskoreným vývinom reči. V 14-týždňovom online kurz Znakujeme hravo a ľahko sa učia detské znakovanie nielen rodičia bežných detí, ale aj rodičia detí so špeciálnymi potrebami – deti s Downovým syndrómom, PAS, DMO a pod.
Ak sa rozhodnete začať so znakovaním, je dôležité byť trpezlivý a konzistentný. Začnite s niekoľkými základnými znakmi a postupne pridávajte ďalšie znaky podľa záujmov a potrieb dieťaťa. No nečakajte na to, kým dieťa znak ukáže! To je častá chyba rodičov, že ukazujú iba 2 – 3 znaky a čakajú, kým dieťa začne ukazovať.
Detský mozog však funguje trochu inak. Je ako špongia, nasáva kvantum informácií, čo zaberie určitý čas a až potom začne nazbierané informácie používať v praxi, ak je k tomu správne motivované. Mnoho rodičov z tohto dôvodu vzdá znakovanie, oveľa skôr ako zažije prvé úspechy!
Je tiež užitočné zapojiť znakovanie do každodenných aktivít a rutín. Napríklad, pri jedle používajte znak pre „jesť“, pri prechádzke znak pre „strom“ alebo „pes“. Týmto spôsobom dieťa vidí praktické využitie znakov a ľahšie si ich osvojí a používa v praxi.
Vo svojej praxi sa stretávam s tým, že mnoho rodičov malých detí si myslí, že detské znakovanie je určené výlučne pre nepočujúce deti. Zamieňajú si totiž detské znakovanie s posunkovým jazykom. Viac o tom, že to tak nie je si môžete prečítať v tomto článku.
Mnoho rodičov zdieľa pozitívne skúsenosti so znakovaním. Napríklad, Lýdia a jej syn Miňko začali so znakovaním, keď mal Miňko 6 mesiacov. Prvý znak „mliečko“ ukázal, keď mal 10 mesiacov. Dnes, vo veku takmer 2 rokov, komunikuje so svojou mamou o všetkom, čo zažíva, chce alebo potrebuje. Je to šťastné a spokojné dieťa, ktoré veľmi rado komunikuje so svojím okolím.
„Jestli jsem ve svém mateřství na něco hrdá, tak je to naše znakování. Je to jedna z mála věcí, které děláme soustavně už od 8. měsíce a do čeho jsme vložili dost energie. A ta se nyní zlatě vrací. Esterka začala v 11 měsících odpovídat ve znacích. Ten pocit je k nezaplacení. Moje dítě se mnou komunikuje a já chápu, co mi říká! To není malá věc,“ hovorí Věra.
Katka je maminka 3 detí, z ktorých jedno má špeciálne potreby a oneskorený vývin reči. Miško sa v určitom období svojho života utiahol do seba. Prestal komunikovať s okolím. Keď mal 2 roky, zistila, že Miško má oneskorený vývin reči. Chcela ho podporiť, a tak začali znakovať najskôr sami doma na vlastnú päsť a potom vstúpila do kurzu o znakovaní, aby sa naučila, čo najviac znakov a čo najviac podporila svojho synčeka v komunikácii. Miško veľmi rýchlo nabehol na znakovanie a postupne začal aj slová verbalizovať, čo Katku ešte viac utvrdilo v tom, že je na správnej ceste. Ba čo viac, Miško znova začal komunikovať so svojím okolím a veľmi sa zblížil so svojou mamou.
„U mňa bolo veľké plus, že Miško tie znaky pochopil a tá detská radosť, že si vie vypýtať veci, že vstúpil do interakcie so mnou ako s mamou bola neoceniteľná! Pre mňa to bolo niečo úžasné! Ten kto má zdravé dieťa, to možno nepochopí. Ale ja som mala synčeka, ktorý nás nevyhľadával, nepotreboval, utiahol sa. A zrazu cez tu komunikáciu sme začali mať k sebe bližšie. Začal ma obíjmať a dávať mi pusinky. To bol úžasný pocit,“ hovorí Katka.
Katka je špeciálna pedagogička, ktorá začala znakovať s Františkom okolo 8 mesiaca a asi po 1. mesiaci ukazál František prvý znak. Františka si Katka zobrala spolu s manželom do pestúnskej starostlivosti , keď mal 5 mesiacov a detské znakovanie im pomohlo nielen vo vzájomnom porozumení, ale tiež vo vytvorení krajšieho vzájomného puta.
„Ja kurz rozhodne odporúčam. Aj keď som kurz veľmi chcela, aj ja som mala na začiatku obavy – finančné i časové. Nakoniec som využila možnosť platiť na splátky. Určite neváhajte vstúpiť. Vidím, že František má o mnoho bohatšiu slovnú zásobu, má vďaka tomu veľmi dobré porozumenie reči. A celkové zlepšenie komunikácie. To je na nezaplatenie,“ hovorí Katka.
Môj syn Maxim aj napriek nepriazni osudu, diagnóze Downov syndróm, vďaka znakovaniu teraz rozpráva dvomi jazykmi – po slovensky aj nemecky a učí sa po anglicky. Je integrovaným žiakom 5. triedy a teší sa zo života, v ktorom môže plnohodnotne komunikovať svojmu okoliu, čo si praje, po čom túži a čo zažíva. Celý náš životný príbeh so znakovaním si môžete prečítať v tomto článku.
Môže to byť aj Váš šťastný príbeh, ak vytvoríte už v rannom veku u svojho dieťaťa pozitívny prístup ku komunikácii práve prostredníctvom detského znakovania.
Viac osobných príbehov o detstkom znakovaní s tými, ktorí už absolvovali kurz,nájdete tu.
Ak chcete podporiť rozvoj komunikačných schopností svojho dieťaťa a zažiť radosť z efektívnej komunikácie, pridajte sa do online kurzu „Znakujeme hravo a ľahko„.
Online kurz vznikol na základe mojich osobných skúseností a praxe. Je to výnimočný ucelený systém, ktorý vychádza z najnovších poznatkov z oblasti vývinu detskej reči, epigenetiky a neurovedy. Ide v ňom o totálnu komunikáciu a o rozvoj hovorenej reči prostredníctvom:
Tento kurz vás krok za krokom prevedie základmi detského znakovania a poskytne praktické nástroje na rozvoj komunikácie s vaším dieťaťom. Pomôže Vám vyvarovať sa najčastejším chybám, ktoré rodičia robia, keď skúšajú znakovať s dieťaťom na vlastnú päsť.
Súčasťou kurzu sú aj otázky a odpovede, zdieľania z praxe a kopec skvelých bonusov, ako napríklad – Ako zbaviť dieťa plienok pomocou detského znakovania či Ako vplývajú emócie na zdravie dieťaťa. Viac informácií nájdete na tu.
Online kurzom si prešlo už viac ako 630 ľudí – mamičiek, oteckov a oslovil aj odborníkov – pedagógov, logopédov či asistentov učiteľov.
Nečakajte, kým vaše dieťa začne hovoriť. Začnite komunikovať už teraz a vytvorte pevný základ pre jeho budúci jazykový rozvoj aj pre váš krajší vzťah.
Tak ako treba podporovať deti v motorickom rozvoji, treba ich podporovať, aj rozvoji komunikačných zručností, slovnej zásoby a hovorenej reči prostredníctvom detského znakovania.
Tak idete do toho? Viac info o kurze nájdete tu.