3. deň
Buďte komentátorom

V televízii zvykneme pozerať napríklad televízny zápas hokejistov na MS a počúvame komentátora ako rozpráva o tom, čo sa práve deje. Dneska si povieme, prečo je dôležité byť takýmto komentátorom pre svoje dieťa.
Buďte komentátorom
Keď sme komentátormi, je pre dieťa skvelé, že sa môže stále hrať a nerušene sa baviť, kým my opisujeme a komentujeme, čo ono práve robí. Ale pozor, nehodnotíme to!
Len opisujeme slovami, čo sa práve deje.
Tzn. napríklad, kým sa Vaše dieťa hrá s kockami, my ho neprerušujeme, ale mu napríklad hovoríme: „To to sú stavebnicové kocky. Podaj mi jednu kocku! Alebo "Práve si zobral modrú kocku. Pozri sa, ja mám zelenú kocku."
Alebo "Vidím, že staviaš vysokú vežu. Aha pozri, spadla kocka. Búm..." Povieme pri páde kocky na zem.
Zo začiatku sa Vám to môže zdať byť zvláštne, ale veľmi rýchlo si na to zvyknete a potom to už bude pre Vás úplne prirodzené. Pri tejto technike, pomaly, prirodzene komentujete všetko, čo sa naokolo deje, počas toho ako sa dieťa hrá.
Venujete mu čas, ste v jeho prítomnosti, nemusíte zasahovať do jeho hry, len ak samo chce. Ste s ním a popritom, ako sa hrá ho podporujete v tom, aby sa počas svojej hry aj ono aktívne vyjadrovalo a komentovalo, čo robí.
Iný príklad: Hráte sa s autíčkami a začnete robiť zvuky aut: "Tutút! Tutút! Oh... Autíčko sa prevrátilo!"
Opisujte, čo dieťa vidí a robí. U starších pred školáckych detí môžete rozprávať, o tom ako sa dieťa alebo Vy cítite pri danej aktivite vo forme príbehov či rozprávok.
Využívajte túto techniku počas bežných rutín, ktoré máte doma, ako prebaľovanie, papanie, čítanie. Neustále komentujte a rozprávajte sa so svojím dieťatkom o tom, čo sa práve deje a robí.
Napr. "Teraz ťa idem prebaliť. Položím ťa na prebaľovací pult. Maminka ti zoblečie látkovú plienku. Oh... Je pokakaná. Ideme sa okúpať?"
"Kto sa to tu naťahuje po jabĺčku? Ideme sa najesť?"
"Vidím, že si papáš ručiky? Si už hladný? Ideme sa najesť? Maminka ti uvarí polievočku."
Keď sa stanete komentátorom rozširujete porozumenie svojich detí o rôzne koncepcie, slová, gestá, znaky, mimiku a keď do takejto konverzácie ešte zapojíte aj vizuálne znak a kartičky, nielen že zvyšujete pozornosť svojho dieťa, ale zapájate niekoľko zmyslov naraz - sluch, zrak, hmat, a tým, s akou emóciou to hovoríte - to všetko samotný proces učenia reči ešte zrýchli.
Týmto cvičením nielen že podporujete dieťa v hre, dávate mu svoju pozornosť, ale aj rozširujete jeho vyjadrovacie a porozumovacie schopnosti. Deti sa hrajú a zároveň sa učia nové veci. A to je najľahší spôsob, akým sa učia.
Používaním znakov, kartičiek, komentovaním s emóciami zapájame viacero zmyslov naraz – sluch, zrak, čuch, hmat (deti vnímajú Váš hlas, emócie, vidia znak, kartičku a predmety okolo seba), a to je ďalší z dôležitých faktorov pri úspešnom procese vzdelávania sa.
Znaky

Jesť
"Ideme papať?"

Kúpať sa
"Jój. Ideme sa okúpať?"

Spať
"Ideme spinkať?"

Maľovať
"Namaľujeme si obrázok?"
Súbory na stiahnutie
-
4 znaky na 1 stránke A4
Na formáte A4 máte všetky 4 znaky z 1. dňa výzvy, ktoré si môžete pohodlne vytlačiť.
-
PDF súbor s každým znakom na 1 strane
PDF so 4 znakmi, každý na 1 strane vo formáte A6 pre pohodlné vytlačenie.
-
Jesť
Jpg formát pre stiahnutie do mobilu, na počítač či vytlačenie na celú stranu.
-
Kúpať sa
Jpg formát pre stiahnutie do mobilu, na počítač či vytlačenie na celú stranu.
-
Spať
Jpg formát pre stiahnutie do mobilu, na počítač či vytlačenie na celú stranu.
-
Maľovať
Jpg formát pre stiahnutie do mobilu, na počítač či vytlačenie na celú stranu.
Komentáre